Stručné rady pro začínající chovatele:
1) Nákup a karanténa
Chovné holuby je třeba pořizovat od chovatelů, kteří udržují svůj chov na dobré zoohygienické úrovni. Na holubech si musíme všimnout, zda nemají zrychlený dech, svěšené vole, průjmovitý zapáchající trus, výtoky z očí nebo nosních otvorů. Dále mohou mít pohybové potíže při bakteriálním zánětu kloubů.
Doma musíme holuby dát do karantény, alespoň několik dní, protože v tomto odděleném prostoru si lze příznaků možného onemocnění lépe všimnout. Je dobré holuby hned odčervit, postřikem zbavit parazitů a ošetřit některým z přípravků proti trichomonádové nákaze.
Prostor karantény využíváme i v případě onemocnění jedince nebo jedinců ve vlastním chovu.
2) Podmínky pro chov
Chovatelské úspěchy se dostaví, pokud v chovatelském zařízení bude mít každý pár asi 1 m2 podlahové plochy. Holubník musí mít dostatečný přísun vzduchu, nesmí být však v žádném případě průvan. Holubi milují teplo a sucho, nesmí se však prášit, protože na prachové částice se vážou bakterie i spory plísní.
Vodu musíme denně měnit a zejména při aplikaci léků. Musíme počítat s tím, že podle teploty a druhu krmiva spotřebuje holub asi 50 ml vody na kus a den. Pokud podáváme léčivo v pitné vodě, je dobré ji podávat po hlavním krmení.
3) Nemoci – základní informace
Z nemocí nejčastěji musíme léčit salmonelu, ornitózu a mykoplazmózu. Mimo to je mnoho dalších onemocnění předcházejících nebo následných při těchto onemocněních. K nákaze dochází vždy při nějakém poškození organismu. Například poškození slizniční bariery viry, bakteriemi, parazity, plísněmi i disbalancí mikroflóry. Velký vliv má i abnormální stres způsobující imunosupresi (stav snížené imunity).
Speciální kapitola jsou virová onemocnění. Vyvíjí se velice rychle, například od 12-48 hodin a mohou způsobit úhyny dříve, než se člověk rozhodne zvířata léčit. Mnohdy si chovatelé stěžují, že léky nezabírají. Je to většinou kromě špatného dávkování přítomnost virů, na které nemáme zatím účinná léčiva. Jediná účinná prevence je vakcinace. I tak musíme počítat, že žádná vakcína není 100% ní.
Základní informace o nemocech a onemocnění naleznete zde
4) Vakcinace
Nařízená (povinná) vakcinace je proti pseudomoru, používá se i kombinace s herpes virózou a v poslední době i adenovirózou. Zvláště proti adenoviróze ještě není imunita dokonalá. Při antibiotické terapii po konzultaci s veterinárním lékařem musí léčba trvat nejméně 5-7 dní, u chlamydií mnohem déle. Po léčbě se musí střevo opět osadit kulturní mikroflórou probiotiky a kombinovat to s fytofarmaky. Velice opomíjená bývá průběžná a hlavně závěrečná desinfekce prostor a předmětů.
6) Možná vakcinační schémata:
https://gianthomerclub.cz/wp-content/uploads/2018/02/Základní-léčba-holubi.pdf
https://gianthomerclub.cz/wp-content/uploads/2018/02/Základní-léčba-holoubata.pdf
https://gianthomerclub.cz/wp-content/uploads/2018/02/Rozšířená-léčba-poštovní-holubi.pdf
https://gianthomerclub.cz/wp-content/uploads/2018/02/Rozšířená-léčba-poštovní-holoubata.pdf
Další informace o lécích a vakcinaci holubů lze získat na webových stránkách výrobců veterinárních léčiv a přípravků:
http://www.pharmagal.sk/produkty/filter.html
http://www.pharmagalbio.sk/produkty/holuby/
Výše uvedené informace jsou základním pramenem pro lepší orientaci v této problematice. Tento článek má pouze obecný charakter. Případné onemocnění chovu konzultujte s veterinárním lékařem.