Krmivo a napájení

1. Krmivo

Úvodem o krmivu pro holuby lze zobecnit základní pravidla, kterými jsou – nákup kvalitních čistých krmiv, uložení krmiv v suchém dobře větratelném prostoru, u krmiv nepřekračovat dobu spotřeby uvedenou na obalech a nezkrmovat stará letitá krmiva, zamezit přístup hlodavců a hmyzu ke krmivu.

Základní rozdělení krmiv:

1.1. Krmiva volná – obiloviny, luštěniny, olejniny
1.2. Komerční krmné směsi
1.3. Granulované krmivo

1.1 Krmiva volná

1.1.1. Obiloviny
1.1.2. Luštěniny
1.1.3. Granulované krmivo

1.1.1 Obiloviny

Pšenice

je rychlým zdrojem energie a to díky vysokému obsahu škrobu, až 70%, který je pro holuby velice dobře stravitelný. Velice malé množství vlákniny, necelé 2%, způsobuje u holubů rychlý průchod střevy, tím i značně snižuje zužitkování veškerých živin. Holuby krmení velkým množstvím pšenice mají řídký trus. Jde tedy na jedné straně o potřebný zdroj energie, na straně druhé je díky lepku má vliv na špatné trávení. Pšenice by se měla zkrmovat zásadně ve směsi s jinými zrninami a to v množství kolem 15%, v chovném období i 20%. Pšenice podávaná ve směsi holubům slouží a je nezbytnou složkou krmné směsi. Obecně chovatelé doporučují při večerním krmení přidávat i větší množství pšenice. Díky energetické hodnotě jí přidávat do krmné směsi v zimním období, když přijdou větší mrazy, tak společně s ječmenem a kukuřicí pomáhá holubům nahromadit dostatečnou energii na mrazivé noci. Pšenici lze zkrmovat také v naklíčeném nebo nabobtnalém stavu. Při tomto procesu se bílkoviny změní na cukry a spolu s pšeničným klíčkem jsou velice kvalitním zdrojem výživy pro holuby a to nejen v zimním období ale i v chovné sezoně.

Ječmen

zůstává v krmítkách jako poslední a tedy holubům moc nechutná a to díky jeho zašpičatění. Nejkvalitnější ječmen je sladovnický, jenže ten se velice špatně shání. Pro holubáře je tak běžně dostupný tak zvaný krmný ječmen. Krmný ječmen má vysoký obsah hrubé vlákniny, jeho hlavní výživnou hodnotou je škrob a vyšší obsah bílkovin, což je pro trávicí trakt holubů velice příznivé. Ječmen však ještě obsahuje podle druhu 5 – 8% tak zvaných anti nutričních polysacharidů, beta glukanů, které spolu s vysokým obsahem hrubé vlákniny přispívají vyčištění trávicího traktu. Ječmen je pro holuby velice kvalitní krmivo a v krmné dávce by měl být zastoupen po celý rok v množství kolem 30%. V zimním období je dobré podíl ječmene ve směsi zvýšit na 60%. Je velmi přínosné pro holuby na počátku chovné sezony přikrmovat nabobtnalým ječmenem, kdy maximum biologicky hodnotných látek, tedy lehce stravitelných cukrů, aminokyselin a enzymů je v zrnu právě těsně před naklíčením.

Oves bezpluchý (nahý)

je tradiční plodinou. Pro zkrmování v krmné směsi se používá oves nahý. Ve srovnání s ostatními krmnými obilovinami má nahý oves vyšší podíl tuků i dusíkatých látek. Zrno ovsa je vhodné pro příznivé složení bílkovin s vysokým obsahem aminokyselin, zvláště lysinu. Díky vyššímu podílu tuku, vysokému podíl minerálů, vitamínů a hrubé vlákniny by neměl oves chybět v krmné směsi pro holuby a to především v chovném období v množství kolem 10 – 12%, kdy má příznivý vliv na kvalitní růst holoubat a jejich výživu. Příznivě ovlivňuje ochotu chovných holubů k páření a také má značný vliv na dobrou oplodněnost vajec. Je tedy výtečným krmivem před začátkem chovné sezony, ale i během ní.

Kukuřice

má v krmných směsích své nezastupitelné místo. Je však velice důležité kukuřici dobře skladovat a nakupovat pouze kvalitní a řásně vysušená zrna, což obecně platí o všech obilovinách. Kukuřice má ze všech obilovin nejvyšší energetickou hodnotu s vysokým podílem sacharidů až 70% a to s vysokým podílem škrobu. Obsahuje také více jak 5% tuků v podobě nenasycených masných kyselin a větší množství beta karotenu. Kukuřice má však nízký obsah dusíkatých látek, necelé 2% hrubé vlákniny a malý obsah vápníku. Je velice energeticky hodnotná, čímž se stává vhodným krmivem v zimním období a mrazech. V tomto ročním období je vhodná v kombinaci s pšenicí, ječmenem. Kukuřice můžeme nakličovat je pak velmi vhodným a praktickým krmivem při ručním dokrmování holoubat a to v kombinaci s naklíčeným hrachem.

Proso

patří mezi nejstarších kulturních plodiny. Pro zkrmování v chovech se nejběžněji používá červené nebo žluté proso. Nutriční kvalitu prosa předurčuje především množství škrobu 62 – 66% a obsah bílkovin 13%. Příznivý je obsah hrubé vlákniny asi 9% a nezanedbatelný je i obsah tuku v nenasycených mastných kyselinách kolem 4 – 5%. Pro zdárný vývoj holoubat je přínosné vyšší množství minerálních látek a výjimečný oproti jiným obilovinám je především obsah železa a vitamínů B1 a B2. Proso by v krmné směsi nemělo chybět a to zvláště v chovná sezoně, kdy má velice příznivý vliv na růst a vývoj holoubat. Renomovaní výrobci kvalitních krmných směsí dávají do většiny typů tak kolem 4 – 6% prosa. V době líhnutí prvních holoubat je vhodné zvýšit množství prosa v krmné směsi až na 10%.

Čirok obecný

má vysokou energetickou hodnotu, nízký obsah dusíkatých látek a asi 3% tuku a vlákniny. Negativem čiroku je, že obsahuje větší množství tříslovin, což způsobuje zhoršení trávení a tudíž i využití další potravy. Čirok by se neměl proto míchat do krmné směsi v chovném období, jelikož zpomaluje růst a vývoj holoubat. Pro svou energetickou hodnotu je tedy čirok vhodný pro přikrmování v zimním období a mrazech.

Pohanka setá

má větší obsah energetických látek, obsahuje vitamíny ze skupiny B a větší množství minerálních látek. Příznivý je obsah hrubé vlákniny a to až do 12% a některé organické kyseliny a to kyselina citrónová, jablečná či šťavelová. Pohanka má tedy pro holuby detoxikační účinky a velice příznivý vliv na cévní a trávicí soustavu holubů. V malém množství by pohanka měla mít zastoupení v krmné směsi po celý rok.

Lesknice

je na zpestření holubího jídelníčku. Leknice je výživná a lehce stravitelná zrnina obsahující až 19% bílkovin a kolem 5% tuku. Velice příznivý pro holuby jsou v lesknici obsažené aminokyseliny potřebné pro dobrou látkovou výměnu. V množství tak kolem 2 – 3%  lze lesknici přidávat v kterémkoliv období do krmné směsi svým holubům.

1.1.2. Luštěniny

Hrách setý

obecně holubi velmi dobře přijímají. Hrách je zelený nebo žlutý, přičemž žlutý má jen méně chlorofylu, jinak po stránce živin jsou ty dva barevně rozdílné typy hrachu na tom stejně. Hrách obsahuje až 25% dusíkatých látek, vysoký obsah bílkovin, který je 2x vyšší než u obilovin a skladba aminokyselin je rovněž příznivější než u obilovin. Hrubá vláknina hrachu je do 7% a malý obsah tuků a to do 1%. Vitamíny skupinou B a 3 – 5% minerálních látek je zastoupeno fosforem, draslíkem, vápníkem a hořčíkem. Hrách v krmné směsi v chovném období by jistě neměl chybět i ve větším množství. Výrobci krmných směsí pro holuby dávají do těchto chovných směsí tak kolem 8 – 10% hrachu a taktéž pelušky.

Peluška

a její semena mají obdobné výživové hodnoty jako hrách setý, pouze obsahují určité množství hořkých látek, které zhoršují jeho chutnost. Holubům však tato chuť nevadí. Společně s hrachem by peluška měla tvořit 20 % v krmné dávce.

Sója

má vysoký obsahu tuku až 20% ve formě nenasycených mastných kyselin, dále mají nejvyšší energetickou hodnotu ze všech luštěnin a též obilovin. Sója má také velmi vysoký obsah dusíkatých látek a bílkoviny v ní obsažené vysokou biologickou hodnotu. Hrubé vlákniny je v sójovém zrnu až do 7%, minerálních látek do 3% a sója obsahuje ze všech luštěnin nejvíce esenciálních aminokyselin a lyzinu a některé vitamíny ze skupiny B. Díky uvedeným hodnotám lze sóju používat v krmné směsi po celý rok.

1.1.3. Olejniny

Řepka olejná

všeobecně mají holubi řepku rádi. Řepkové semeno obsahuje až 40% tuku, obsah dusíkatých látek je poměrně vysoký tedy až 20%, biologická hodnota bílkovin je dobrá a obsah hrubé vlákniny je v řepce 7 – 12%. Při dlouhodobém podávání velkého množství řepky může dojít i ke krvácení z jater a úhynu. Proto by řepka měla být zkrmována omezeně omezeně tak kolem 2 – 3% v celkovém množství krmné dávky na den. Přikrmovat lze řepku po celý rok.

Slunečnice

obsahuje 30 – 45% tuku a též obsah dusíkatých látek je dosti vysoký a to kolem 20%. Obsah minerálních látek je 2 – 3% a nejvíce jsou zastoupeny fosfor, draslík a hořčík. Semena slunečnice mají dřevnatou slupku, čímž holubi dostanou do těla 24% hrubé vlákniny. Slunečnici je dobré v rozumném množství přikrmovat jak v zimě tak v i chovné sezoně. Slunečnice je součástí téměř každé komerční krmné směsi.

Len setý

obsahuje až 36% tuku s vysokým podílem kyseliny linoleové, dále pak 20 – 23% dusíkatých látek a až 10% hrubé vlákniny. Kromě minerálních látek, ale ještě některé nežádoucí látky podobné těm co jsou obsaženy v řepce a proto je nutné přikrmit holuby se lnem velice opatrně, tak maximálně 1% v krmné dávce.

Semenec

jsou semena technického konopí, která neobsahují omamnou látku THC. Obsahují až 35% tuku s vysokým zastoupením nenasycených mastných kyselin, 15 – 22% bílkovin, 21% bezdusíkatých látek a 13% vlákniny. Dále vitamíny E, B1 a B2. Semenec neobsahuje žádné toxické ani jiné škodlivé látky, naopak jeho kvalitní a lehce stravitelný protein ho předurčuje jako velice dobrou a hodnotnou složku krmných směsí pro holuby. V krmných směsí pro holuby je semenec vhodný, jak do energetických, tak do krmných či chovných směsí v množství od 2 do 5%.

Světlice barvířská – kardi

semena mají díky své pevné slupce vysoký obsah vlákniny tedy 27%. Obsah tuku v semenech je tuku 45 až 55% s tím, že olej za studena vylisovaný z těchto semen obsahuje až 80% velice příznivé na organismus lidí i zvířat a to kyseliny linolové. Obsah dusíkatých látek je v safloru do 30% a minerálií tak 2%. Světlici barvířskou míchají výrobci krmných směsí pod názvem kardi v množství 5 – 10% do diet, závodních, přepeřovacích či zimních směsí. Přináší užitek v dobrém zdravotním stavu chovných holubů a vývoji holoubat.

Podzemnice olejná

obsahuje až 50% tuku a olej z ní vylisovaný velké množství kyseliny linolové. Bílkovin má podzemnice kolem 30%, tedy poměrně velké množství proteinu. Z vitamínů jsou v podzemnici hlavně vitamíny A, E a H, z minerálií pak sodík, draslík, vápník, fosfor, jód a v menším množství mnoho dalších. Podzemnice obsahuje ve svých semenech také poměrně velké množství antioxidantů.

Další méně známé druhy semen, které míchají do svých krmných směsí jejich výrobci:

Sezam (olejnina), Niger (olejnina), Mungo (luštěnina), Cizrna (luštěnina), Řepík (semeno byliny), Ostropestřec mariánský (semeno byliny), Dari  a další.

1.2. Komerční krmné směsi

jsou na našem trhu nabízeny a to jak od tuzemských, tak především zahraničních výrobců krmných směsí. Krmné směsi jsou určeny pro různá období chovu, peření či krmení sportovně vedených chovů. Jsou směsi energetické i dietní. V komerčních krmných směsích specialisté v tomto oboru dokáží spočítat přesné poměry živin a ostatních výživných látek, které pak v procentuálním množství a složení jednotlivých druhů zrnin jsou kvalitním krmivem pro holubi.

1.3. Granulované krmivo

je dalším kvalitním krmivem pro holubi. Granulovaná krmiva jsou vyráběna jak přímo pro holubi, tak pro různé druhy drůbeže v různých vývojových stupních. Výrobou holubích granulí se v ČR zabývá jen malý počet krmivářských společností a to z důvodu, že holubí granule nejsou u chovatelů holubů tak vžité, neboť nejsou u holubářů krmivem tradičním, ale novým. Granulované krmivo je dle uvedených výživových hodnot a složení velice kvalitním krmivem, které v některých parametrech předčí krmné směsi. Holubí granule jsou pro výkrm a vývoj holoubat velice příznivé již jenom tím, že po nakrmení a smíchání s vodou nabobtnají a protože jejich skupenství je ve formě slisovaného šrotu, tak jsou velice rychle stravitelné a holoubata nemusí vynakládat zbytečnou energii jako při trávení celých zrn a tuto energii pak využijí ke svému růstu. Holubi granule dobře přijímají. Přes všechny výše uvedené vlastnosti tohoto krmiva, by měli mít holubi vždy na výběr mezi krmivem tradičním – krmnou směsí a granulemi.

Závěrem

Každý holubář má svůj zaručený recept na nejlepší krmivo pro holubi. Je to dlouhodobý proces poznávání, hnaný touhou po co nejlepších výsledcích chovatelské práce. Je dobré pečlivě sledovat trendy dynamického rozvoje na trhu s krmivy. Výše uvedená krmiva jsou základním výčtem a pro lepší orientaci v této problematice. Tento článek má pouze obecný charakter.

2. Doplňky krmiva pro holuby

Jsou nezbytnými pomocníky v péči o holubí chovy. Především u chovů voliérových, kdy chovaní holuby nemají šanci doplnit a zpestřit svou stravu. Prodejci nabízejí nepřeberné množství těchto produktů, a to jak od tuzemských, tak zahraničních firem. Výrobci těchto produktů mají patřičné zkušenosti k výrobě kvalitních doplňků stravy, přičemž své výrobky neustále inovují a zkvalitňují. Většina dnešních komerčních produktu je specificky vyváženou kombinací všech základních doplňků krmiv. Na druhé straně jsou již osvědčené produkty, které mají stálé místo v chovech holubů. Základní rozdělení doplňků pro holuby:

2.1. Vitaminy
2.2. Minerální látky
2.3. Prevence chovu
2.4. Doplňky pro zlepšení kondice

2.1. Vitamíny

Hrají významnou roli při fyziologických procesech (zejména při metabolismu cukrů, tuků a bílkovin) a také v celkové ochraně organismu, jsou tedy nepostradatelnými pomocníky v chovu. Celou škálu vitamínů potřebných pro zdravý, a bezproblémový chov jedinců získávají holuby během zkrmování vyvážené a kvalitní stravy. Běžnou krmnou dávku lze obohatit přírodními produkty rostlinného nebo živočišného původu. Vitaminy jsou doplňkem pro zlepšení vitality a zdraví jedinců. Vitamíny jsou v produktech zastoupeny v široké škále a jedná se tedy o multivitaminové doplňky obohacené o makro i mikro prvky. Vitaminy se dělí dle svých chemicko-fyzikálních vlastností podle rozpustnosti na vitaminy rozpustné ve vodě a rozpustné v tucích. Obecně zastoupené vitaminy A, B, C, D, E, F a K. Lze je přidávat v přiměřeném množství po celou chovnou sezonu, případně cíleně v případě nedostatku, či léčbě. K podávání vitaminu je třeba přistupovat zodpovědně, neboť nejen nedostatek, ale i nadbytek vitamínů může organismu holuba uškodit.

2.2. Minerály

Jsou nezbytnou součástí kvalitní výživy. Organismus je nutně potřebuje, nedokáže si je sám vytvořit. Minerální látky se přijímají potravou a vodou. Minerální látky se aktivně zúčastňují metabolismu zvířat (holubů) a v řadě biochemických pochodů jsou nepostradatelnou komponentou – např. železo a hořčík při tvorbě hemoglobinu, jód v enzymatických pochodech, vápník a fosfor, při stavbě skořápek a kostní tkáně. Mají významnou úlohu při růstu a pro metabolismus celého organismu. U mnoha dospělých holubů i holoubat může docházet k jejich nedostatku, a to zejména nedodáváním jako doplňkového krmiva, a to především ve voliérových chovech. Stejně tak jako u vitaminů, jsou minerální látky v komerčních produktech zastoupeny v široké škále. Jsou to produkty, které zabezpečí nezbytný přísun všech potřebných minerálů. Holubům by měl být minimálně podáván grit, pálená cihlářská hlína a rozdrcené skořápky vajec či mořských mušlí. Oblíbeným doplňkem je minerální kostka (holubářský kámen), kteří si mnozí chovatelé vyrábějí sami dle vlastní receptury.

2.3. Prevence chovu

Je založena na podávání preparátů k omezení vzniku nemoci nebo k prevenci v obdobích, kdy mají holubi zvýšené nároky na organismus a jsou tedy náchylnější k případným onemocněním. Výrobky takto zaměřené dále podporují kvalitní zažívání a trávení.  Mohou být ochranou bariérou proti onemocnění. Tak, jako u výše uvedených doplňků stravy je trh nasycen velkým množstvím těchto produktů, kdy výrobci nabízejí již zdárně zaběhlé produkty, tak produkty inovativní zaměřené na širší spektrum možných onemocnění. I zde platí, že se tyto preventivní látky dají dodávat z běžně dostupných potravin, mezi nimiž nelze nezmínit česnek, ocet a mnohé další, které holubáři na svých holubnících pravidelně používají. Tyto látky se podávají většinou ve formě přípravků do pití, olejů smíchaných s krmivem.

2.4. Doplňky pro zlepšení kondice

Jsou cíleny na tělesnou kondici, fyzickou výkonnost svalstva a odolnost vůči stresu. Podporují činnost srdečního svalu, zkracují období odpočinku po zátěži a podporují imunitní systém. Pozitivně působí proti stresu a psychickému napětí. Některé výrobky přispívají i k redukci případné nadváhy po období klidu. Nezanedbatelným způsobem mohou příznivě ovlivňovat vitalitu, růst kosterního svalstva i přispívat k plodnosti chovných párů. Většina komerčních výrobků je zaměřena a zacílena na sportovní využití tedy pro holubí sportovce, ale mohou také být kvalitním doplňkem pro ostatní holubi.

Závěrem

Doplňky krmiv pro holuby mají své místo v každém chovu. Díky široké nabídce renomovaných firem a jejich prodejců si každý chovatel může vybrat a zařadit do holubího jídelníčku. I zde platí, že odborníci zabývající se výživou zvířat zdárně inovují a zkvalitňují doplňky krmiv. Je na každém chovateli, zda využije tradiční přístup v doplňování krmiv, nebo využije pestré nabídky již hotových výrobků. Stoupající prodeje však naznačují, že chovatelé postupně dávají přednost již hotovým výrobkům. Výše uvedené doplňky krmiv mají pouze informativní charakter pro lepší orientaci v dané problematice.

3. Napájení holubů

Napájecí voda je nezbytnou součástí v péči o holubí chovy. Především podávání kvalitní, čerstvé a obohacené vody u chovů voliérových i ostatních chovů přispívá ke stabilnímu zdravému chovu holubí populace. V zimních měsících a při dlouhodobých nízkých teplotách by se neměla podávat holubům teplá voda. Napájení holubů lze základně rozdělit na způsoby podávání napájecí vody a na úpravu napájecí vody. Stejně tak jako i krmiva a doplňků stravy i zde platí, že prodejci nabízejí nepřeberné množství těchto produktů jak pro napájení samotné, tak na zlepšení kvality, konzervace a stability napájecí vody. Napájecí voda dále může sloužit jako nositel tekutých minerálních doplňků, preventivních preparátů proti různým druhů infekcí trávícího systému, průjmovým onemocněním a případně různých energetických a podpůrných doplňků. Výrobci těchto produktů mají patřičné zkušenosti k výrobě kvalitních příměsí napájecí vody, přičemž své výrobky neustále inovují a zkvalitňují. Většina dnešních komerčních produktu je specificky zaměřena na určitou oblast případně bývají kombinací výše uvedených preparátů na zkvalitnění a obohacení napájecí vody. I zde platí, že zkušený holubář si dokáže poradit se základními přírodními produkty, jakými jsou například česnek a ocet. Na druhé straně jsou již osvědčené produkty, které mají stálé místo v chovech holubů.
Základní rozdělení produktů pro holuby:

3.1. Napáječky pro holuby
3.2. Minerální látky
3.3. Prevence před onemocněním
3.4. Doplňky pro zlepšení kondice

3.1. Napáječky pro holuby

Napáječky pro holubi jsou již dnes běžnou součástí holubářského vybavení a lze je jednoduše rozdělit na klasické, zátěžové se zásobníkem vody a na tlakovou vodu. Napáječky klasické se liší pouze použitým materiálem, obsahem a tvarem. Mnoho chovatelů si dokáže vyrobit napáječky vlastní. Široká nabídka komerčních výrobků je převážně plastová a ergonomií tvarů lehce dostupná pro napájené holuby. Tyto výrobky se dobře udržují, čistí a dezinfikují. Většina těchto napáječek je průsvitných a chovatel má tedy přehled o zbývajícím obsahu napájecí vody. K těmto napáječkám lze dokoupit tepelná zařízení (podložky, vyhřívací kabely atd.), které v zimních při nízkých teplotách zamezují zamrznutí napájecí vody. Zátěžové napáječky ze zásobníkem vody mohou být napojeny na vodu tlakovou. Zařízení se skládá z napájecí misky, dopravních hadiček a zásobníku s plovákem na přeměnu tlaku. Toto zařízení je téměř bez údržbové, ale potřebuje pravidelnou dezinfekci. Napáječky na tlakovou vodu se skládají pouze z přívodu tlakové vody a napájecí misky. Zde je potřeba pouze udržovat napájecí misku v čistotě. Tento způsob napájení má uplatnění většinou pouze ve velkochovech. Nelze však nezmínit i napájecí misky, které jsou využívány. Zde však se zvyšuje riziko kontaminace vody a to především holubím trusem. Tedy na místě je pravidelné čištění, dezinfekce a výměna napájecí vody.

3.2. Minerální látky a vitamíny

Jsou nezbytnou součástí kvalitní výživy. Holubi mohou přijímat tyto látky efektivně napájecí vodou. Minerální látky a vitamíny mají významnou roli při fyziologických procesech (zejména při metabolismu cukrů, tuků a bílkovin) a také v celkové ochraně organismu, dále se aktivně zúčastňují metabolismu zvířat (holubů) a v řadě biochemických pochodů jsou nepostradatelnou komponentou. Z osvědčených produktů lze zmínit Amivit H a Optimin.

3.3. Prevence před onemocněním

Jedná se o produkty, které mohou sloužit k omezení vzniku nemoci nebo k prevenci. Dále některé produkty mohou sloužit zároveň k omezení nežádoucího množení patogenních bakterií a plísní v napájecí vodě, napáječkách a v rozvodech napájecí vody. Výrobky takto zaměřené dále podporují kvalitní zažívání a trávení. Tyto produkty jsou přidávány do napájecí vody. Z osvědčených produktů lze zmínit Acidomit, Knoblamin H a Trichocoxan.

3.4. Doplňky pro zlepšení kondice

Tekuté doplňky pro aplikaci prostřednictvím napájecí vody jsou zaměřeny na tělesnou kondici, fyzickou výkonnost svalstva a odolnost vůči stresu. Podporují činnost srdečního svalu, zkracují období odpočinku po zátěži a podporují imunitní systém. Pozitivně působí proti stresu a psychickému napětí. Některé výrobky přispívají i k redukci případné nadváhy po období klidu. Nezanedbatelným způsobem mohou příznivě ovlivňovat vitalitu, růst kosterního svalstva i přispívat k plodnosti chovných párů.

Závěrem

Je na každém chovateli jaký zvolí způsob napájení a zda chce napájecí vodu obohatit a zkvalitnit výše uvedenými doplňky. I zde platí, že odborníci zabývající se výživou zvířat zdárně inovují a zkvalitňují své doplňky. Je na každém chovateli, zda využije tradiční přístup při výrobě, údržbě a přípravě napájecího procesu, nebo využije pestré nabídky již hotových výrobků. Výše uvedené podmínky pro napájení mají pouze informativní charakter a slouží pro lepší orientaci v dané problematice.