Výlet za giganty do Itálie.

Dne 10  března 2017 se na základě pozvánky italského chovatele Carla Barardi uskutečnila návštěva chovatelských zařízení za účelem případného přednostního výběru loňských výletků. Důvodem této nabídky byla redukce chovů jak holubů gigantů, ale i texanů. Této cesty se zúčastnili př. Ing. František Leifr a př. Jaroslav Kohout.

Článek a fotogalerie z cesty.

Chov holubů gigantů v česku je v rámci Evropy na vysoké úrovni. O tom svědčí i výsledky našich chovatelů na poslední Evropské výstavě, která se konala ve Francouzském městě Mety. Naši dva chovatelé př. Kohout a př. Mgr. Matouš získali výborné ocenění. Titul Evropský šampion a Mistr Evropy hovoří samo za sebe. Někteří chovatelé gigantů, většinou členové speciálního klubu každoročně navštěvují chovatele těchto holubů ze sousedních zemí jako je Maďarsko, Německo, ale i USA kolébky tohoto výstavního holuba. V této, jestli mohu říci mezinárodní aktivitě s ostatními chovateli těchto holubů je celá léta bez konkurenčně nejaktivnější předseda speciálního klubu př. Ing. František Leifr. Každý rok připravuje pro několik našich členů již tradiční návštěvu maďarských chovatelů včetně ubytování a celého programu návštěvy. Před několika lety zorganizoval cestu za chovateli gigantů do USA. Společně s ním se této akce zúčastnil př. Mirek Kajuk a dva chovatelé z Itálie Carlo Berardi a Claudio Bonzanni. Výsledkem byl úspěšný dovoz holubů gigantů do Česka a Itálie. Tak a nyní se vrátím do současnosti. Jeden ze zmiňovaných italských chovatelů Carlo Barardi pozval př. Ing. Františka Leifra k návštěvě jeho chovatelského zařízení a případnému přednostnímu výběru loňských výletků. Důvodem této nabídky je redukce chovů jak holubů gigantů, ale i texanů z rodinných důvodů v souvislosti s plánovanou výstavbou rodinného sídla. Př. Leifr mi nabídl, jestli se chci této akce zúčastnit. Rád jsem tuto nabídku přijal a dne 10. března letošního roku v ranních hodinách stál František se svým vozem před mým domem. Cesta směr Přimda, Německo, Rakousko a Itálie za velmi pěkného počasí ubíhala velmi rychle. Ve 14 hodin nás na sjezdu z dálnice u města Verona očekávali oba italští chovatelé, účastníci již zmiňované návštěvy před lety v USA. Komunikaci bez problémů obstarával Franta, který hovoří velmi dobře anglicky ale i německy. A Claudio také velmi dobře ovládá angličtinu. Dříve než nás Carlo vzal na své chovatelské zařízení, tak nás provedl svou firmou, ve které vyrábí a kompletuje tištěné spoje jako součásti různých elektrospotřebičů, ale i systémů vzduchotechniky. Po prohlídce jsme odjeli na Carlův holubník. Pozemek s chovatelským zařízením o rozloze cca 5 hektarů je vlastně olivový sad. Uprostřed tohoto sadu je vybudován rybník a vedle již zmiňovaný spíše chovatelský komplex. Také je potřeba říci, že Carlo není jenom úspěšný chovatel gigantů, ale i špičkový chovatel Texanů. Celé chovatelské zařízení je stavebnicového typu, pravděpodobně dodaného a instalovaného odbornou firmou. Sestava asi deseti boxů (holubáren) o rozměrech 5×3 metry z jedné strany vchod a z druhé voliéra vše na roštech. Toto řešení je výhodné s ohledem na možnost umístění chovných páru dle potřeby. Carlo nám předvedl jak giganty tak texany.

Nakonec jsme si vybrali několik gigantů, ale i texanů s tím, že vybrané holuby dopravíme do Čech později po odeznění ptačí chřipky. Po zakončení prohlídky nás Carlo pozval na večeři do nedaleké vesnice s názvem jak jinak než Santa Maria. Při večeři bylo o čem hovořit. Poté jsme se vydali na přejezd asi 70 km do Bergáma, kde má svoji farmu př. Claudio. V Bergámu jsme přespali v hotelu a ráno v 9 h. jsme již byli na zmíněné farmě. Velmi mile jsme byli překvapeni jak uspořádáním, tak počtem a různorodostí chovaných zvířat na farmě. Celá farma je rozložena do kruhového půdorysu o průměru cca 200m. Po obvodě jsou umístěny jednotlivá chovatelská zařízení ať již stáje pro koně, ovce, osli, poníky, ale i voliéry pro jednotlivé kmeny drůbeže, holuby giganty, ale i jiná plemena. Vše hlídali nádherní němečtí ovčáci, kteří zrovna měli štěňata. Zajímavosti byla vzrůstem malá kravička plemeno, které dle Claudia sahá rodokmenem až k době faraónů. Součástí farmy byly pochopitelně zásobovací a skladovací přístřešky a uprostřed něco jako obytný domek-dřevostavba. Zde má Claudio umístěné andulky. Ve svých 67 letech tráví na farmě každý den 8hodin. Celé chovatelské zařízení, které je mimochodem situováno prakticky ve městě od našeho hotelu cca 5 min. jízdy autem, byla pro nás taková pohádka. Pochopitelně jsme věnovali část prohlídky našim holubům gigantům. V poledne jsme se rozloučili a plný příjemných dojmů jsme se vydali na zpáteční cestu. Cesta proběhla opět za pěkného počasí velmi hladce. Pouze palubní počítač ve Františkově autě někde na dálnici před Plzní upozornil řidiče, že by si měl dát kávu a odpočinout si. To je ta technika. Co říci závěrem. Pro mě nádherný zážitek, setkání s báječnými lidmi-chovateli a příjemně strávený víkend v dobré chovatelské společnosti.

Jaroslav Kohout vzdělavatel klubu